Možnosti realizace online výuky v Kampusu

Streamovaná přednáška se záznamem 

Přednášející mají možnost využít pro svoji streamovanou přednášku technicky uzpůsobených prostor na pavilonu B11 a auly na pavilonu B22.
Bližší informace

Technické požadavky pro realizaci přednášky: Místnosti jsou plně vybaveny pro možnosti streamované přednášky a online výuky.

Seznam vybavených poslucháren je v tabulce níže včetně odkazu na přehrávač streamu, který je nutno zaslat studentům. Podmínkou streamu je používání mikrofonu nejlépe náhlavního. Můžete si zvolit jaké rozvržení prezentace a kamery budete využívat, viz níže. 

Obraz v obraze (PIP):
Prezentace vyplňuje celou obrazovku, v levém horním rohu je malé okno s obrazem z kamery (je překryta část prezentace) 

Obraz vedle obrazu (PBP):
Prezentace vyplňuje necelou obrazovku, je menší o šířku okna kamery (pod kamerou a dole je černý pruh

Side by side:
Prezentace i kamera mají stejná okna vedle sebe (nahoře a dole je černý pruh)

Pouze jeden kanál:
Přenáší se pouze prezentace nebo pouze záběr z kamery 

Bez popisku

Bez popisku

Bez popisku

Bez popisku

Vždy budeme pořizovat záznam streamu nebo přednášky. Pořízený záznam můžeme vložit přímo do materiálů k výuce, nebo vám ho vložíme do úschovny a následné procesy si zajistíte samy. Pokud se rozhodnete pro streamování přednášky v některé z níže uvedených poslucháren, spojte se prosím s týmem našich AV techniků na emailu avtechnici@ukb.muni.cz. V emailu zohledněte následující informace, díky kterým budeme moci vše připravit. Vy si pak už jen ověříte, že můžete začít přednášet.

Příklad: 

 den      

čas: od – do 

místnost   

kód předmětu 

rozložení 

vložení záznamu do úschovny/materiálů k výuce 

 středa   

8:30 - 10:30 

B11/234 

c3050    

PIP      

Úschovna / pouze prezentace, materiály 

Tabulka místností a adres streamu: 

Místnost:         

Přehrávač: 

B11/114 

http://live.cesnet.cz/muniukba11114.html 

B11/132 

http://live.cesnet.cz/muniukba11132.html 

B11/205 

http://live.cesnet.cz/muniukba11205.html 

B11/206 

http://live.cesnet.cz/muniukba11206.html 

B11/234 

http://live.cesnet.cz/muniukba11234.html 

B11/235 

http://live.cesnet.cz/muniukba11235.html 

B11/236 

http://live.cesnet.cz/muniukba11236.html 

B11/305 

http://live.cesnet.cz/muniukba11305.html 

B11/306 

http://live.cesnet.cz/muniukba11306.html 

B11/333 

http://live.cesnet.cz/muniukba11333.html 

B11/334 

http://live.cesnet.cz/muniukba11334.html 

B11/335 

http://live.cesnet.cz/muniukba11335.html 

B22/116 

http://live.cesnet.cz/muniukba22116.html 

Interaktivní přednáška (videokonference) s možností záznamu v MS Teams

Pro uskutečnění takovéhoto typu přednášky se v prostředí Masarykovy univerzity používá MS Teams. Jedná se o nástroj umožňující online komunikaci ať už textovou nebo obrazovou formou s množstvím integrovaných funkcí, jako například sdílení plochy a mnohé další. 

Bližší infomace
Nástroj MS Teams má k dispozici každý zaměstnanec MU. Dle svých preferencí si může vybrat mezi formou webové služby o365 nebo aplikace nainstalované na lokálním PC. V případě potřeby máme pro zaměstnance kampusu připravený videonávod instalace MS Teams na notebooky a PC zahrnuté v centrální správě.

Pro přednášející je zpracován kompletní průvodce vysvětlující a popisující každý krok v prostředí MS Teams od prvního spuštění až po vytváření týmůStejně tak i pro studenty je vytvořen jednoduchý návod, jak k nástroji MS Teams přistupovat, a jak s ním zacházet.

Pokud jako přednášející tápete v oblasti tvorby a vedení přednášky, či semináře v týmu, jsou k tomuto tématu připravena konkrétní doporučení.

U zaměstnanců, kteří mají přiřazenou licenci Office 365 „A1“, se změnil způsob ukládání záznamů meetingů.
 Pokud jako zaměstnanec s licencí A1 spustíte nahrávání, záznam se ukládá do SharePointu (souborů v týmu nebo skupině Office 365) nebo osobního OneDrive, stejně, jako všechny ostatní soubory.

Aby se záznam ukládal do MS Stream, musíte mít jako zaměstnanec přiřazenu licenci A3. O tu můžete požádat na it@muni.cz. Pokud si chcete ověřit, jakou máte licenci, informaci naleznete na svém profilu Office 365 (záložka Předplatná). Pokud máte licenci A1, uvidíte zde jen „Office 365 A1 Plus for faculty“ (obrázek 1). Pokud máte licenci A3, budete zde mít navíc „Microsoft 365 A3 for faculty“ (obrázek 2).

Obrázek 1
 
Obrázek 2
 

Pro studenty se nic nemění, jelikož ti mají standardně licenci A3.

Důrazně doporučujeme projít si přehled záznamů schůzek v MS Teams, kde se dozvíte bližší informace o možnostech ukládání a nastavení oprávnění pro záznamy podle typu licence.

Je vhodné pročíst si i obecný soupis postupů pro prostředí MS Teams na webu it.muni.cz, kde je celá problematika detailně popsána. Jelikož se jedná o živé prostředí, dochází i zde k pravidelným změnám. Nenechte si tedy ujít první, ani druhou část novinek v MS-Teams. 

V případě, že nedisponujete dostatečnou technickou vybaveností, je možné si potřebná zařízení krátkodobě zapůjčit od nás. 

Aktuality

Nové možnosti v MS Teams ocení nejen pedagogové
Přidání kalendáře do kanálu týmu nebo možnost zakázat a opětovně povolit chat. Podívejte se na rychlý přehled, co nového můžete využít při práci, výuce a studiu v MS Teams.

MS Teams: Skupinové místnosti Breakout rooms a další novinky v MS Teams
Tým z ÚVT si připravil další souhrn novinek v nástroji MS Teams. Hlavní změnou jsou Skupinové místnosti (Breakout rooms), potlačení šumu v hovoru a mnohé další.

MS Teams: nezobrazují se soubory v MS Teams
Některým uživatelům se nezobrazují soubory pod záložkou Soubory v týmech. S vlastními soubory nic není a jako workaround je možné přejít přímo do Sharepointu. Případně může pomoci přepnout do jiného týmu, soubory zobrazit tam a vrátit se (může být potřeba toto udělat několikrát) nebo chvíli počkat a zobrazení obnovit.

IS: možnost propojení na externí vidokonferenční systémy

V ISu přibyla do aplikace Učitel možnost zadávání propojení na externí videokonferenční systémy.

IS: přidání odkazu na události k jednotlivým přednáškám

Učitel může zadat do ISu odkazy na schůzky/události (v MS Teams, Zoomu, Google Meet či jiné) a přiřadit je k jednotlivým přednáškám či cvičením. Studentům se potom tyto odkazy zobrazí v kalendáři, na jejich stránce Student u daného předmětu. Dále potom v rozvrhu, odkud se rovnou mohou do těchto událostí prokliknout.

IS: provázání naplánované události s předmětem

Do IS MU byla pro učitele přidána možnost provázání již naplánované události v MS Teams se svými předměty. Jakmile učitel naváže naplánované události k předmětu, zobrazí se mu odkaz v IS MU v kalendáři, dále se zobrazí studentům v kalendáři a také na studentské stránce přímo u předmětu.

Není možné zabránit nežádoucím osobám přístupu k události

Události (přednášky, cvičení) nejsou provázané s týmy ve smyslu omezením přístupu. V praxi to znamená, že není možné zabránit přístupu osobám, které nebyly přímo pozvány. Například, pokud student komukoliv z MU pošle odkaz na přednášku či cvičení, neoprávněná osoba se přes odkaz k přednášce připojí.

Obsah textu aktualizován: 24.2.2021

Přednáška formou natočeného videa nebo powerpointové prezentace 

Další variantou přednášky je natočení videa na lokálním počítači, notebooku či mobilu. Alternativou tvorby videa může být doplnění powerpointové prezentace

Bližší informace

Technické požadavky pro realizaci přednášky: notebook nebo stolní počítač s webkamerou, sluchátka s mikrofonem (na uvážení jednotlivce) 

Pro tvorbu ať už videa nebo prezentace jsou připraveny všechny univerzitní stroje, které prošly instalací a nastavením na našem CIT SUKB oddělení. Pokud vlastníte notebook, odpadá Vám nutnost připojení webkamery a mikrofonu. Naopak jestliže se rozhodnete pro komentovanou tvorbu na stolním počítači, jsou webkamera pro snímání vaší osoby a mikrofon, či sluchátka s mikrofonem nutností.

Při volbě varianty powerpointové prezentace doplněné o komentář se můžete nechat inspirovat krátkým IS videonávodem. V něm se dozvíte, jak můžete prezentaci ozvučit nebo zvýraznit potřebné informace v ní obsažené.

Pokud se rozhodnete pro tvorbu vlastního videa, využije možnosti aplikace Kamera, která je již součástí instalace Windows 10. Jak nástroj používat se dočtete přímo na stránkách společnosti Microsoft.

Nevíte-li si rady jak a kam natočený materiál uložit, využijte různých možností ukládání a zveřejnění obsahu skrze portál IS.

I v tomto případě je možnost si krátkodobě zapůjčit potřebnou techniku na našem oddělení.

Další užitečné odkazy pro distanční výuku

Bližší informace

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.