Centrum informačních technologií

Jak nakoupit software

Legálnost SW

Je přísně zakázáno mít na počítači nainstalován jakýkoliv nelegální software. Použití takového SW je porušením předpisů MU i porušením zákona.

Software je legální, pokud je k dispozici zdarma (freeware, pozor, některý SW je zdarma jen pro soukromé použití na domácím počítači!), nebo pokud existuje DOKLAD o jeho nabytí. Jako doklad slouží faktura nebo dodací list, na kterých je zakoupený SW uveden (přesná verze, tedy název software, číslo verze, jazyková mutace, případně další upřesnění). Při nákupu každého SW proto vyžadujte fakturu s přísušnými údaji, a to i v případě, že je SW dodáván zároveň s počítačem.

Operační systém

Před koupí počítače se rozhodněte, jaký budete chtít používat operační systém. Pokud budete chtít OS Windows, je třeba jej koupit spolu s počítačem (jako tzv, OEM licenci). V současné době doporučujeme verzi Windows 7 Professional. Ve FN Brno je verze Professional (spolu s downgrade na Windows XP Pro) podmínkou připojení počítače do sítě!

Přes CIT není možné plná Windows získat! (Nicméně můžeme provést upgrade OS na počítači, na kterém je starší OS, viz následující odstavec.)

Aplikace Microsoft (Office atd.)

Pro aplikace Microsoft platí přesný opak toho, co pro operační systém: Vždy je objednávejte pouze přes CIT. Univerzita má se společností Microsoft uzavřenu smlouvu Select, přes kterou je možné aplikace nakupovat několikanásobně levněji, než přes firmy. (Plné verze operačního systému (kromě Windows Server) bohužel součástí programu Select nejsou, pouze upgrade.)

Nejčastěji instalované programy

  • Office Standard - Obsahuje zejména Word, Excel, Powerpoint, Outlook
  • Office Professional - navíc obsahuje mj. Access (databáze)
  • Microsoft Office je aktuálně ve verzi 2010.

V nabídce programu Select jsou však téměř všechny produkty Microsoftu (kromě her a několika dalších výjimek). U MS Office platí, že je možné na jednu licenci provést instalaci na stolní počítač a zároveň notebook daného zaměstnance, nebo stolní počítač a domácí počítač.

Jak objednat

Pokud chcete nainstalovat SW Microsoft, kontaktujte helpdesk a dohodněte si termín instalace. Stáhněte si, vyplňte a vytiskněte formulář žádosti o instalaci (vzor vyplněného) a buď jej přímo pošlete technikovi, nebo mu jej předejte při instalaci. Placení nainstalovaného SW probíhá vzhledem k úřednímu postupu později. Tady je třeba upozornit, že instalace provedené v prosinci se proplácejí až v následujícím roce, proto pokud chcete SW z Selectu platit z grantu, je třeba jej nainstalovat do konce listopadu

Aplikace Adobe

Aplikace Adobe (Acrobat, Photoshop, Illustrator...) je na MU možné kupovat prostřednictvím CLP programu, díky němuž je možné získat mnohem nižší ceny, než u komenčních licencí. Licence je možné kupovat přes běžné dodavatele výpočetní techniky, ale v objednávce je nutné uvést číslo CLP kontraktu. Toto číslo a aktuální cenu SW Vám na požádání zjistíme.

SW v rámci licence pro celou MU

Masarykova Univerzita má u některých software zakoupeny plošné licence.

Bližší informace viz. http://www.muni.cz/ics/services/software.

 
Home Administrativa Jak nakoupit software

Kontakty

  • Centrum informačních technologií
  • Pavilon A22, 3. NP
  • Kamenice 5
  • 625 00 Brno
  • Loc: 49°10'37.479"N, 16°34'13.38"E