Centrum informačních technologií

Adobe Connect - základní návod

Připojení do Adobe Connect

Pro pořadatele virtuální schůzky

Instalace Adobe Connect je k dispozici na adrese https://connect.cesnet.cz. Po zadání této adresy se zobrazí požadavek na přihlášení. Je potřeba klepnout na eduIDcz. Na další stránce vyberte Masarykova univerzita a Zvolit, pak Vaše UČO a SEKUNDÁRNÍ heslo do IS. Zobrazí se seznam virtuálních místností, do kterých máte povolen vstup, a role v této místnosti. Vyberte místnost, ve které máte právo hostitele a otevřete ji. Pokud není konference spuštěna, pak ji zahajte (Start Meeting). Následně se zobrazí virtuální místnost.

Pro účastníka virtuální schůzky

Pořadatel schůzky by Vám měl poslat odkaz do místnosti, ve které se schůzka koná. Po klepnutí na odkaz se zobrazí schůzka s požadavkem na přihlášení. Je potřeba klepnout na eduIDcz. Na další stránce vyberte Masarykova univerzita a Zvolit, pak Vaše UČO a SEKUNDÁRNÍ heslo do IS. Druhou možností je klepnout na Přihlásit se jako host a zadat libovolné jméno. Takto je možné k jednání pozvat i externí účastníky bez hesla.

Podle nastavení konference může být potřeba vyčkat, než Vás vstup do místnosti pořadatel schválí - pokud schůzka začíná brzy, měl by to udělat obratem. Následně se zobrazí virtuální místnost.

Popis virtuální místnosti

Virtuální místnost se může skládat z polí s různým obsahem. To, která pole jsou zobrazena, záleží na aktuálním rozložení (Layout). Použité rozložení volí organizátor schůzky a může je během schůzky měnit. Jsou k dispozici tři standardní Layouty. Všechny layouty obsahují seznam účastníků, chat a plochu zobrazující obrazy spuštěných videokamer s povoleným sdílením obrazu. Navíc k tomu jsou v jednotlivých layoutech následující komponenty:

• Sharing - obsahuje navíc prvek pro zobrazení sdílené plochy počítače, sdílené aplikace nebo otevřeného dokumentu nebo virtuální tabule. Ukázka layoutu.
  • Discussion - obsahuje prvek pro poznámky k diskusi a možnost hlasování. Ukázka layoutu.
  • Collaboration - obsahuje prvek pro zobrazení sdílené plochy počítače, sdílené aplikace nebo otevřeného dokumentu nebo virtuální tabule a sadu sdílených dokumentů. Ukázka layoutu.

Umožnění komunikace hlasem a obrazem

Než je možné zahájit komunikaci, je potřeba provést následující kroky:

1. Organizátor musí ostatním účastníkům povolit použití webové kamery a mikrofonu. To provede v panelu se seznamem účastníků (Participants) - najede myší nad účastníka, zobrazí se nabídka, v ní vybere Enable Audio a Enable Video
  2. Účastník musí v horní liště Adobe Connect najet na ikony mikrofonu a kamery a klepnutím je povolit. Zobrazí se dotaz, jestli má Flash mít přístup k mikrofonu a kameře, ten je potřeba odsouhlasit.

AdobeConnectIkony

Sdílení plochy nebo aplikace

1. Connect musí mít nastaven layout Sharing nebo Collaboration.
  2. Pokud má plochu nebo aplikaci sdílet bežný účastník, musí od něj sdílení vyžádat hostitel.To provede v panelu se seznamem účastníků (Participants) - najede myší nad účastníka, zobrazí se nabídka, v ní vybere Request Screen Share.
  3. Účastníkovi se zobrazí dotaz, jestli má nastavit sdílení. Pokud jej účastník potvrdí, musí zvolit, jestli bude sdílet plochu, aplikaci nebo konkrétní okno.
  4. Pokud chce sdílet přímo hostitel, klepne v komponentě sdílení na Share My Screen a vybere, co chce sdílet. Oproti běžným účastníkům může navíc nabídnout sdílení tabule, kterou mohou ovládat všichni účastníci.

Home Servery a sítě Pevná síť

• Centrum informačních technologií